Kolejna mocno psychologiczna książka "Ty będziesz następna" Jennifer Hillier
Geo w wieku trzydziestu lat zostaje staje na czele znanej firmy. Jako pierwsza kobieta, została tak młodym szefem firmy z wieloletnimi tradycjami. Jednak pewnego dnia zostaje wyprowadzona z biura w kajdankach.
Co się stało? Jaką straszną tajemnicę skrywa Geo? Czy stanowi ona zagrożenie dla innych? A może to jej coś grozi?
Przemoc, śmierć, więzienie,
Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawia pobyt bohaterki w więzieniu. Walkę o przetrwanie. Ale i jej swego rodzaju odwagę. Ma świadomość, że lata temu popełniła straszny błąd. Najpierw wiążąc się z nieodpowiednim chłopakiem, później pomagając mu. Wie, że kiedy prawda wyjdzie na jaw, musi stawić czoła konsekwencjom. I jest wręcz na nie przygotowana. Znacznie gorzej ma się sytuacja po opuszczeniu zakładu karnego. Przed czas jaki tam spędziła przywykła do panujących tam zasad. Po wyjściu na wolność, okazuje się, że życie sprzed aresztowania przepadło. Więzienne również jest za nią,. A nowe? Jest nieznane, ale i nie akceptuje jej. Staje się społecznym wyrzutkiem. Sąsiedzi się odwracają, nie może znaleźć pracy, banki odmawiają udzielenia kredytu. A najlepsza przyjaciółka zostaje za murami wiezienia. Jedyną osobą, która wydaje się ją akceptować jest jej ojciec. No i jest jeszcze stary przyjaciel - tylko czy policjant, może w jakikolwiek wiązać się z byłą wieźniarką?
Z jednej strony mamy obraz okropnych zbrodni, które zostają dokonane. Śledztwo, które staje się coraz trudniejsze do rozwiązania. Owszem gdyby lata temu Geo wyznała prawdę i powiedziała co się wówczas stało udało by się uniknąć wielu złych rzeczy, a między innymi również śmierci kilku niewinnych kobiet.
Z drugiej zaś, los więźnia i byłego więźnia. Pobyt w więzieniu nie jest czymś ani miłym, ani przyjemnym i dobrowolnie raczej nikt nie da się zamknąć. Teoretycznie istnieje coś takiego jak resocjalizacja. Skoro ktoś odbył wyrok i został zwolniony, ma prawo wrócić do społeczeństwa i funkcjonować wśród innych na takich samych zasadach jak inni. Tylko, że najczęściej ludzie najzwyczajniej w świecie się boją, dlatego taka osoba zazwyczaj zostaje w jakiś sposób wykluczona. Czy słusznie? Ciężko na to odpowiedzieć, bo nigdy tak naprawdę nie wiadomo co siedzi w drugim człowieku i czy izolacja odniosła oczekiwany skutek.
Ktoś powie, że mało istotny, ale zaciekawił mnie temat wyżywienia w więzieniu. Otóż autorka pisze, że jest brejowate, niesmaczne.... Podczas ostatniego pobytu w szpitalu miałam okazję dzielić salę z żoną byłego strażnika więziennego, od której dowiedziałam się, że w więzieniu jedzenie musi być smaczne. "Gdyby osadzeni dostawali jedzenie niesmaczne, wszczęliby taki bunt, że więzienie roznieśliby w pył. Oni mogą sobie sami gotować, prać, sprzątać. Ale jedzenie musi być smaczne, zróżnicowane i sycące." W sumie nie dziwię się, choć wiadomo to nie hotel, a nie trafili tam też za niewinność. Nie wiem w końcu jak się mają realia, do obrazu przedstawionego w wielu książkach czy filmach (jeśli ktoś posiada taką wiedzę będę wdzięczna za informację).
No i ostatnie: Jak głęboko trzeba zakopać przeszłość, żeby udźwignąć ciężar tajemnic, kłamstw i rozpaczy przez dłuższy czas? Silna psychika, a może to strach sprawia, że za pewnymi zamykamy drzwi pokoju w którym je umieściliśmy i nie zaglądamy do niego? Wiemy co się w nim znajduje, ale mijamy go szerokim łukiem, zwłaszcza gdy przez długi czas nie ma potrzeby ujawniania szerszemu gronu, co się tam znajduje.
Na pewno niejednej osobie ciężko będzie się oderwać od tej książki. Zwłaszcza gdy ktoś lubi takie klimaty. Ale nie tylko. Polecam po nią sięgnąć i spędzić wieczór z jej bohaterami ;)
Daję 8 i polecam.
Zainteresowanych odsyłam na LC oraz Fb wydawnictwa
Cytaty/fragmenty, które wpadły mi w oko:
"W prawdziwym świecie szacunek zdobywa się ciężką pracą, podziwem, lojalnością, czasem miłością. W więzieniu jest tylko jeden sposób: trzeba wzbudzać strach."
"Więzienna bielizna drapie. Tak jak więzienna pościel. I więzienne ciuchy. Więzienie nie zostało zaprojektowane po to, by było komfortowe. Zaprojektowano je, aby trzymać przestępców z daleka od świata zewnętrznego. Albo świat zewnętrzny z daleka od przestępców. A to nie to samo."
"Przeszłość pozostaje z nami na zawsze niezależnie od tego, czy postanawiamy o niej myśleć, czy nie, bez względu na to, czy bierzemy za nią odpowiedzialność, czy nie."
"Kłamstwo jest niczym nóż krojący masło o pokojowej temperaturze."
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Muza SA
Zapraszam na kolejne wpisy i zachęcam do komentowania :)
Brak komentarzy
Prześlij komentarz